Varjú nem támad emberre, sem élelemért, sem agresszióból, csak arról a pár m2-ről akar elkergetni, ahol a fiókája bújik.

Tudtad?

A varjúfióka többnyire azelőtt elhagyja a fészket, hogy teljesen életképes lenne, ilyenkor még repülni sem tud. Élelmet nem tud magának szerezni, csak bujkál, várja a mamáját és tanul egyre magasabbra repülni.

A szülők és a szomszéd szülők követik, vigyáznak rá, és nagyon fontos tudni, hogy a szülők etetik. Az élete a szüleire van utalva. Sokszor a fióka olyan területre mászkál, ahol nem is gondolnánk, hogy lehet… Parkoló autó alatt, kuka mögött, pad alatt, a járda melletti bokorban húzza meg magát, és sokszor annyira ügyesen, hogy az ember észre sem veszi, ha túl közel megy hozzá. A szülő viszont pontosan tudja, hol a gyerek és az úristent is el akarja kergetni onnan.

Egy egészséges, jól táplált varjúfióka kb 3-4 hetet tölt a földön, mielőtt annyira megerősödne, hogy a szüleit követve magasabb ágak védelmébe tudna húzódni. A fióka időszak márciustól augusztusig tart, a felnőtt varjúk ebben a fiókanevelési időszakban pár héten át tanúsítanak területvédő magatartást.

Jó, de honnan tudjam,

hol a fióka,

hová ne menjek?

A varjúszülő tudja. Ha úgy érzed, valahonnan el akar kergetni, egyszerűen menj el onnan és pár napig ne menj arra.

Fontos tudnod, hogy a kicsi mászkál, azaz adott területen belül lehet, hogy másnap már húsz-harminc méterrel arrébb lesz a ’tiltott terület’. Nem tudhatod előre, mégcsak komolyabban figyelned sem kell, a varjú figyel helyetted. Ha el akarnak tessékelni valahonnan, csak menj onnan.

Semmit nem kell tenned, csak ha el akar ijeszteni a varjú, menj tovább.

Jó, de mit tegyek,

ha felém repül?

Menj el onnan. Egyszerűen ne nézz az irányába felfelé, hanem nézz lefelé, gyorsan menj el onnan és pár napig ne menj arra.

Jó, de

meg tud sebesíteni?

Hallhatsz városi legendákat vérvarjúkról és hogy a szomszédom unokatestvérének a főnökének a kiskutyájának igenis varjú vájta ki a szemét…

de…

egyetlen egy valódi, igazolt, hiteles eset sincs amikor varjú valóban megsebesített volna embert vagy kutyát. Mégha véletlenül fejen koppint is röptében (velem személyesen többször megesett), mégcsak fel sem horzsol. A neten keringő videók, ahol viszont csibészen meghuzigálja a róka farkát, na az igaz. 🙂

Jó, de

ha gyerek megy oda?

A gyereket is el fogja ijeszteni onnan. Ezért kell a gyereket is megtanítani arra, hogy ez miért történik és mit tegyen, ahogy arra is, nem nyúlunk a forró vasalóhoz.

A gyereket is meg kell tanítani arra, hogy ismerje és tisztelje a természetet, aminek ö is és a varjú is a része.

Jó, de

ha a kutyám megy oda?

A kutyát is el fogja ijeszteni onnan, ha kell, Veled együtt, főleg, ha a kutya a bokor felé szaglászik, ahol a fióka lapul. Ezért kell a kutyát pórázon vezetni, hogy ilyenkor minél gyorsabban arrébb tudd vinni. 

A kutyának ösztöne van, a varjúnak ösztöne van, az embernek pedig felelössége.

Jó, de nem lehetne ezt meggyorsítani?

De lehet. Jól látható helyre tegyél ki túrót, főtt tojást, esetleg ujjpercnyi nagyságúra vágott friss, nyers baromfihúst és friss vizet, amit a felnőtt varjú a kicsinek vihet. Fontos, hogy ami egy napon belül nem fogy el, azt dobd ki, mert melegben hamar megromlik! A kicsi nem tudja magától megenni, a szülei viszont így közelebb találnak jó minőségú élelmet és több táplálékkal hamarabb fel tudják nevelni a fiókát, azaz hamarabb fel tud szállni és így a szülei rövidebb ideig védik a területet.

Jó, de…

Ha mi ott lennénk, felvennénk, de nem vagyunk.

Te vagy ott. Ez a Te esélyed, hogy megments egy életet.

6200 Kiskőrös, Sivány dűlő 33/a

Sajnos nagyon gyenge nálunk a térerő és általában madár van a kezünkben, ezért

ha nem csöng ki, vagy nem vesszük fel, írj messengeren, jelentkezünk, amint tudunk (általában fél órán belül).

Sajnos nagyon gyenge nálunk a térerő és általában madár van a kezünkben, ezért ha nem csöng ki, vagy nem vesszük fel, írj messengeren, jelentkezünk, amint tudunk (általában fél órán belül).